Kamppailulajista tukea toimintakykyyn – Suomen Taekwondoliitto kutsuu yli 60-vuotiaat lajin pariin

24.8.2026

Suomen Taekwondoliitto on käynnistänyt valtakunnallisen Taekwondo Flow 60+ -hankkeen, jossa Iisalmen Taekwondo on mukana yhtenä kouluttajana. Iisalmen Taekwondo toimii hankkeessa käytännön äänenä, sillä seuralla on ollut senioriharjoituksia tarjolla jo vuoden 2023 alusta alkaen. Tällä hetkellä Iisalmen Taekwondon senioriharrastajien ikähaarukka on 60-vuotiaasta jopa 78-vuotiaaseen asti ja harjoituksia on kahdesti viikossa.

Hankkeessa kouluttajana on mukana myös Hausjärvi Hong Taekwondon Saana-Mari Vienonen, joka tuo asiantuntijuutta fysioterapian näkökulmasta.

Taekwondo Flow 60+ -hankkeen tavoitteena on edistää yli 60-vuotiaiden hyvinvointia ja toimintakykyä valtakunnallisesti sekä tarjota uudenlainen, matalan kynnyksen tapa tutustua taekwondoon.

Suomen väestön ikääntyessä tarvitaan toimintaa, joka tukee ihmisten mahdollisuuksia elää aktiivista ja itsenäistä arkea. Taekwondo Flow 60+ vastaa tähän tarpeeseen yhdistämällä monipuolisen liikkumisen, uuden oppimisen ja yhdessä tekemisen.

Kyseessä on sijoitus tulevaisuuteen. Haluamme tarjota yli 60-vuotiaille mielekkään tavan ylläpitää toimintakykyään, oppia uutta ja saada onnistumisen kokemuksia yhdessä muiden kanssa”, toteaa Suomen Taekwondoliiton koulutuspäällikkö Tiiu Tuomi.

 

Taekwondo mukautuu osallistujan tarpeisiin

Taekwondo mielletään usein nuorten ja hyväkuntoisten vauhdikkaaksi kamppailulajiksi. Taekwondo Flow 60+ osoittaa, että lajin harjoitteita voidaan soveltaa monenlaisille osallistujille ja erilaisille toimintakyvyn tasoille.

Harjoittelussa kehitetään erityisesti tasapainoa, kehonhallintaa, reaktiokykyä ja lihasvoimaa. Harjoitukset tukevat myös muistia ja uuden oppimista. Ryhmässä harjoittelu tarjoaa lisäksi mahdollisuuden yhdessä tekemiseen ja uusiin sosiaalisiin kontakteihin.

Turvallisuus on harjoittelussa etusijalla. Jokainen etenee omalla tasollaan, ja harjoitteita voidaan helpottaa tai vaikeuttaa osallistujien tarpeiden mukaan. Tavoitteena ei ole taekwondotekniikoiden täydellinen suorittaminen vaan hyvinvoinnin ja arjessa tarvittavan toimintakyvyn tukeminen.

 

Tukea toiminnan käynnistämiseen taekwondoseuroissa

Hankkeen tavoitteena on luoda selkeä ja helposti käyttöön otettava toimintamalli, jonka avulla taekwondoseurat eri puolilla Suomea voivat käynnistää yli 60-vuotiaille suunnattua toimintaa. 

Hankkeen pilottiseuroina toimivat Budokwai Taekwondo (Turku), Hausjärvi Hong Taekwondo (Hausjärvi), Malmin Taekwondo (Helsinki) ja Wondo (Helsinki). Suomen Taekwondoliitto tarjoaa Taekwondo Flow 60+ -toimintaa käynnistäville seuroille erilaisia tukimuotoja. Näitä ovat muun muassa ohjaajan opas ja muut toimintaa tukevat materiaalit, ohjaajien koulutus sekä mahdollisuus kokemusten jakamiseen ja vertaistukeen muiden toimintaa toteuttavien seurojen kanssa.

Iisalmen Taekwondo saa yhtälailla lisätukea senioreille suunnattuun toimintaansa, kun taustalla liitto tarjoaa lisäkoulutuksia ja materiaalia ohjaustyöhön sekä ohjaajat voivat jakaa muiden senioritoimintaa aloittavien seurojen kanssa kokemuksia ja voi ideoita.

Taekwondo Flow 60+ -harjoituksiin osallistuminen ei edellytä aikaisempaa kokemusta taekwondosta tai muista kamppailulajeista eikä erityisen hyvää kuntoa. Harjoittelun lähtökohtana on, että jokainen voi osallistua omien edellytystensä mukaisesti.

Iisalmen senioritreenit syyskaudella 2026
tiistaisin klo 9-10
torstaisin klo 17-18
Tervetuloa kokeilemaan harjoituksia! 

Lisätietoa Iisalmen Taekwondon senioritreeneistä

Minttu Koskinen
040 416 3929
minttu.koskinen@tuta.com

 

Lisätietoja Taekwondo Flow 60+ -hankkeesta

Tiiu Tuomi
Koulutuspäällikkö
Suomen Taekwondoliitto ry
0400 602 756
https://www.suomentaekwondoliitto.fi/

Yritysjäsenyydellä työntekijät mukaan senioritreeneihin

Iisalmen Taekwondo tarjoaa yritysjäsenyyttä, jolla työnantajat voivat ilmoittaa työntekijänsä senioritreeneihin. Yritysjäsenyyteen sisältyy 5 työntekijän kausiharjoitukset. Harjoitukset suunnattu yli 55-vuotiaille.

Yrityksen ilmoittamat työntekijät voivat osallistua viikoittaisiin senioriharjoituksiin sekä seuran järjestämiin teemaharjoituksiin ja -leireihin ilman erillistä maksua. 

Harjoitteissa jokainen huomioi oman kehonsa ja etenee oman päiväfiiliksen mukaan. Treenit sisältävät tasapaino-, koordinaatio-, kehonhallinta- ja lihasvoimaharjoitteita, ja lopuksi aina venytys-palauttelua.

Treeneihin riittää kevyet vaatteet, joissa on hyvä liikkua, juomapullo ja pieni pyyhe jalanpesua varten.

Tutustumiskäynneille ei tarvitse etukäteen ilmoittautua, kiinnostuneet voivat vain tulla mukaan :D